Adres URL a SEO

  • Share

Wpływ na widoczność w Google, a także na CTR w wynikach wyszukiwania ma wiele czynników. Optymalizacja strony pod wymagania algorytmu powinna obejmować również adresy URL. Nie mogą one stanowić ciągu przypadkowych znaków, lecz dawać konkretny przekaz, pewną informację. O czym powinieneś pamiętać, aby Twoje adresy URL były zgodne z wymaganiami Google?

Adres URL – kluczowe informacje

URL to skrót od Uniform Resource Locator, a jest to ujednolicony format adresowania i identyfikowania zasobów internetu. Składać się może z kilku elementów. Dzięki niemu można wysłać innej osobie adres danego zasobu w sieci, a ta, po kliknięciu tego odnośnika, trafi właśnie do tego materiału. Choć z pozoru może się wydawać, że budowa adresu URL jest stosunkowo prosta, to w praktyce tak nie jest, gdyż może się w nim znajdować wiele elementów. Podstawowa jego wersja to np. https://xann.pl/. I taki adres zawiera:

  • https:// – czyli protokół szyfrowany, bezpieczny dla internautów, w którym dane przesyłane pomiędzy urządzeniem internauty a witryną są szyfrowane. Około 80 proc. stron w sieci korzystania z tego rozwiązania. Pozostałe używają nieszyfrowanego protokołu http.
  • WWW – element najczęściej niewidoczny w adresie ze względu na przekierowanie 301. Bardzo rzadko jest wykorzystywany, gdyż w ramach optymalizacji pod SEO właściciele serwisów wybierają jedną wersję adresu strony – tę krótką, bez WWW.
  • Xann – czyli nazwa marki, firmy czy też dowolne, wybrane słowo.
  • .pl – rozszerzenie domeny, którym w tym przypadku jest polska końcówka narodowa, zdecydowanie najchętniej wybierana w Polsce. 

To jednak tylko adres strony głównej. Tymczasem adres URL może się składać również z elementów, które wskazują na podstronę. I wtedy np.:

Inne elementy, które mogą się pojawić w adresie URL:

  • Php, htm lub html – rozszerzenie pliku.
  • ?Utm=”nazwa-tagu”& – to element, dzięki któremu możesz zbierać szczegółowe dane na temat odwiedzin w Twojej witrynie. Chodzi o tagi UTM.
  • https://okiemturysty.pl/?s=egipt – przykładowa podstrona z wynikami wyszukiwania na danej stronie. W adresie pojawia się wysłane zapytanie. Mogą być tutaj użyte przeróżne znaki.
  • https://xann.pl/uploads/editor/images/image001%281%29.png – adres URL prowadzący do pliku graficznego.
  • Emoji – w adresie URL może pojawić się również piktogram, który następnie może być wyświetlony w wynikach wyszukiwania. Dowody? Zerknij na poniższy screen. 

Możliwości jest dużo więcej i prawdopodobnie spotkałeś się z większością tych URL-i. Przejdźmy do kwestii kluczowej, czyli optymalizacji adresów pod SEO i jednocześnie pod użytkowników. O czym powinieneś pamiętać?

Adresy URL a SEO

Prawdopodobnie w dalszym ciągu zdarza Ci się spotykać w sieci witryny, w których adres podstrony składa się z ciągu przypadkowych znaków. Klikasz URL, ale nie wiesz, co tam się znajduje. To samo dotyczy wyników wyszukiwania – na liście rezultatów widzisz różne strony, teoretycznie tytuł pokazuje, że to treść, której szukasz, ale adres URL na to nie wskazuje. To już jest czynnik, który ma wpływ na CTR i powoduje, że internauta może zignorować Twoją witrynę – kliknie inną stronę w wynikach. Dlatego powinieneś stawiać na przyjazne adresy URL. Co to oznacza? O czym warto szczególnie pamiętać w przypadku tego elementu Twojej strony?

Postaw na protokół https://

Jak już wiesz, jeśli adres witryny zaczyna się do https://, to oznacza, że połączenie pomiędzy stroną a użytkownikiem jest szyfrowane. To krok niezbędny. Korzystanie z tego rozwiązania od lat jest czynnikiem rankingowym, ale zainteresowanie nim szczególnie nasiliło się w momencie, kiedy przeglądarka Chrome zaczęła oznaczać witryny z http:// jako niezabezpieczone. Według danych w3techs.com obecnie z szyfrowanego połączenia korzysta blisko 80 proc. serwisów.

 

Źródło: https://w3techs.com/technologies/details/ce-httpsdefault

Nie używaj bardzo długich adresów URL

Najczęściej treść w adresie URL zależy od tytułu danej podstrony – tak to wygląda np. w systemie WordPress. Jeśli okazuje się, że w danym przypadku jest on bardzo długi, to skróć URL. W WP opcję edycji znajdziesz pod tytułem danego wpisu – przy jego edycji. 

Tylko po co masz stosować krótkie adresy URL? Choćby dlatego, że długie są skracane przez Google. Zerknij:

Ponadto Backlinko wykazało, że większość adresów URL, które znajdują się na pierwszej stronie wyników wyszukiwania, ma od 40 do 100 zzs. Natomiast średnia wynosi 66 zzs.

Źródło: https://backlinko.com/search-engine-ranking

Sprawdź, jak emoji wpłynie na CTR

Zauważyłeś, jak w ostatnich latach spadł CTR w wynikach wyszukiwania? Istnieje wiele sposobów na poprawienie wyniku, a o jednym z nich już mogłeś przeczytać w tym artykule. W adresie URL możesz użyć piktogramów, czyli kolorowych ikonek, które skutecznie zwracają uwagę odbiorców. Niestety, ale bez względu na to, z jakich skorzystasz, nie ma pewności, że Google wyświetli je w wynikach wyszukiwania. To wyszukiwarka ocenia, czy w danym przypadku jej dodanie będzie spójne z intencjami internauty. Jakich emoji użyć? Na początek wypróbuj te, które mają najwyższy wskaźnik CTR. 

Źródło: https://medium.com/@optimistics/why-you-need-to-use-emojis-in-your-seo-strategy-e0c8dc4bd499

Używaj dat tylko w uzasadnionych przypadkach

Internauta, który szuka danego materiału, oczekuje, że treść będzie aktualna. Jeśli zobaczy w wynikach wyszukiwania treści z datą w adresie URL, to prawdopodobnie, mając kilka do wyboru, kliknie ten najnowszy. Dlatego powinieneś zastanowić się, czy w danym przypadku dodanie daty jest dobrym rozwiązaniem. Z drugiej strony nie może być tak, że internauta kliknie, zapozna się z treścią i skorzysta z niej, a okaże się, że ta jest od lat nieaktualna. Jeśli nie zamierzasz aktualizować contentu, a jest to tematyka, w której wciąż zachodzą zmiany, to jednak umieść datę w URL-u. Nie powinieneś wprowadzać odbiorcy w błąd. 

Stosuj łącznik, a nie podkreślnik

Jeśli w adresie URL wpisu ma się znaleźć kilka słów, to rozdziel je za pomocą łącznika, a nie podkreślnikiem. Czyli niech to będzie np. /twój-artykul/ zamiast /twój_artykul/. Poza tym używaj wyłącznie małych liter, nie korzystaj z polskich znaków diakrytycznych. Ogólnie korzystaj ze znaków „bezpiecznych”, tzn. takich, które nie spowodują, że np. przeglądarka może nie wczytać prawidłowo danego adresu URL. Na poniższym screenie widzisz te bezpieczne (safe) i niebezpieczne (unsafe). 

Źródło: https://perishablepress.com/stop-using-unsafe-characters-in-urls/

Adres URL a SEO

URL jest ważnym elementem Twojej strony i jednym z czynników, które mają wpływ na jej widoczność. Stosuj wyłącznie przyjazne adresy, które sugerują, co internauta znajdzie w witrynie. Przetestuj emoji – być może w Twojej działalności one znakomicie się sprawdzą? 

https://www.senuto.com/pl/blog/url-a-seo-jak-tworzyc-poprawne-adresy/#gref

 

Jakie są aktualne wymiary grafik (2022) na Facebook, Instagram, Twitter, LinkedIn, YouTube, Pinterest, TikTok, Snapchat 
Jak utworzyć i wykorzystać mapę strony?  
Disavow Tool – czy działa? Jak z tego skorzystać? 
Jak szybko zwiększyć liczbę odwiedzin w sklepie internetowym dzięki SEO? 
TOP 15 najważniejszych narzędzi dla SEO 
Jak zwiększyć rentowność kampanii Google Ads? 
Jak zmniejszyć odsetek porzuconych koszyków w sklepie internetowym? 
Jak korzystać z tagów UTM? Co to jest?  
Adres URL a SEO 
Ile kosztuje audyt sklepu internetowego i strony internetowej? 
Optymalizacja linkowania wewnętrznego w sklepie internetowym  
Poradnik SEO YouTube dotyczący wskazówek i narzędzi do pozycjonowania video  
Najczęstsze błędy w kampaniach Google Ads