Ile kosztuje audyt sklepu internetowego i strony internetowej?

  • Share

Dlaczego konieczne jest przeprowadzenie audytu SEO?

Audyt strony internetowej może przybierać różne formy, skupiając się na takich zagadnieniach, jak pozycjonowanie, użyteczność i bezpieczeństwo. W kontekście marketingu w wyszukiwarkach, audyt SEO strony internetowej jest podstawą działań optymalizacyjnych i reklamowych (w szczególności w Google). Zajmuję się audytem SEO strony internetowej od dłuższego czasu, więc jeśli potrzebujesz pomocy dla swojej strony lub sklepu internetowego, skontaktuj się ze mną.
SEO (search engine optimization) to rodzaj marketingu internetowego, który koncentruje się na poprawie ekspozycji i ruchu na stronie poprzez organiczne (tj. bezpłatne) wyniki wyszukiwania (w przeciwieństwie do PPC SEM, tj. reklam w wyszukiwarce Google Ads/ dawniej AdWords, za które płacimy na zasadzie pay-per-click).
Audyt SEO jest idealnym rozwiązaniem, jeśli chcesz zwiększyć ilość i jakość odwiedzin z bezpłatnych wyników wyszukiwania.


Co powinien zawierać audyt SEO dla strony internetowej?

Audyt SEO pozwala na wykrycie wielu błędów i obszarów ryzyka, które należy wziąć pod uwagę przy optymalizacji strony i jej dalszej promocji w wyszukiwarkach (w polskich realiach głównie w wyszukiwarce Google). Ponieważ na pozycjonowanie w Google wpływa aż 200 elementów (i tysiące ich odmian), audyt SEO powinien być szeroki i szczegółowy. Jednocześnie powinien określać, które czynniki są najważniejsze i które błędy należy wyeliminować w pierwszej kolejności.


Poniżej wymieniono główne elementy audytu SEO strony internetowej:

  • crawling, indeksowanie i renderowanie, czyli komunikacja z Googlebotem na poziomie robots.txt, meta robots, X-Robots-Tag, sitemap.xml oraz poruszanie się po stronie (analiza logów serwera i danych w Google Search Console), JavaScript W zakresie skuteczności treści i elementów nawigacyjnych oraz poprawności ich podawania ważne jest SEO.
  • Metadane i tytuły (czyli to, jak strona jest wyświetlana w wynikach wyszukiwania - tzw. SERP)
  • struktura i nawigacja serwisu (czy architektura informacji i linkowanie wewnętrzne sprzyjają dystrybucji autorytetu i celowaniu w odpowiednie słowa kluczowe)
  • tworzenie adresu URL (struktura katalogów, użyte znaki, obsługa parametrów w kontekście linków kanonicznych - np. dla nawigacji fasetowej w e-commerce)
  • zawartość tekstu (czy treść jest unikalna, dobrze dopasowana do docelowych fraz i czy obejmuje wybrane tematy)
  • status odpowiedzi serwera w linkach wewnętrznych i wychodzących (brak błędów 404, niepotrzebne przekierowania 3xx osłabiające budżet na indeksowanie, statusy 5xx)
  • Wewnętrzne i zewnętrzne duplikaty treści, a także kwestie związane z oceną jakości serwisu i kanibalizmem indeksowania zasobów (np. między zasobami sklepu a częścią bloga)
  • Techniczna kontrola wydajności serwisu / szybkości ładowania stron oraz analiza poprawności kodu HTML w zakresie mającym wpływ na interakcje z robotami Google (TTFB, całkowity czas ładowania, rozkład ładowania elementów, FCP, FMP)
  • złośliwe oprogramowanie / emisja linków "docker" bezpieczeństwo (unikanie treści mieszanych, brak weryfikacji, że strona nie jest zainfekowana)
  • User Experience - względy behawioralne (wpływające na jakość pozyskiwanego ruchu i jego utrzymanie oraz widoczność w mobile)
  • logi serwera weryfikacja ruchu organicznego i widoczności w Google (szczególnie w świetle dużych aktualizacji algorytmów) badanie profilu linków prowadzących do strony (oraz weryfikacja pod kątem potencjalnych kar - filtrów)
  • wskazówki dotyczące ważnych aspektów rozwoju i podstawy do opracowania planu SEO dla przyszłych badań konkurencji w bezpłatnych wynikach wyszukiwania (architektura informacji, projektowanie stron docelowych, luka w treści, krzyżowanie się linków).

Wszystkie te tematy są poruszane w audytach SEO, które przeprowadzam na stronach internetowych, firmach internetowych, blogach i serwisach z treścią.


Co jest potrzebne do rozpoczęcia audytu SEO strony internetowej?

Do przeprowadzenia audytu SEO strony internetowej niezbędne jest konto w Google Search Console (w końcu chodzi nam przede wszystkim o skuteczność i pozycjonowanie strony w Google) - narzędzie to można podłączyć za darmo. Daje ono obraz sytuacji w zakresie indeksowania strony i powiązanych kwestii, którego nie są w stanie zapewnić żadne zewnętrzne narzędzia. Ahrefs, SurferSEO, Sitebulb, Senuto, Clusteric, SEO SpyGlass, Moz OSE/API, Siteliner, Screaming Frog Log Analyzer, Copyscape oraz narzędzia z ekosystemu Google to pozostałe aplikacje, z których korzystam (Analytics, PageSpeed Insights, Structured Data Testing Tool i inne). Istotą audytu SEO jest natomiast nie tylko tworzenie raportów, ale raczej badanie i interpretacja ogromnych zbiorów danych ilościowych i jakościowych, zarówno technicznych, jak i związanych z komunikacją, użytecznością i preferencjami użytkowników.


Raport o SEO na podstawie badań

Produkt końcowy Audyt SEO to szczegółowy dokument PDF z załącznikami (linki, zbiory danych xls, csv, txt). Zawiera on zarówno ścisłe standardy optymalizacji, jak i sugestie dotyczące przyszłego rozwoju witryny. Skupiam się na tym, aby podczas audytu SEO przedstawić całe spektrum elementów, które mogą wpłynąć na pozycjonowanie ocenianej strony w krótkim i długim okresie (np. wskazówki dotyczące rozwoju bloga). Optymalizacja przeprowadzana jest w oparciu o wytyczne audytu SEO, którą zazwyczaj wykonuje grupa osób po stronie klienta oraz podwykonawcy (programiści, copywriterzy, marketerzy). Usługa audytu SEO nie obejmuje żadnych prac rozwojowych ani optymalizacyjnych.


Analiza kosztów SEO - jak wygląda wycena, co jest w ofercie i Ile kosztuje audyt strony internetowej?

 

Jaka jest cena audytu SEO? Zawsze jest on wyceniany osobno. Koszt usługi jest uzależniony od wielu czynników, m.in. wielkości witryny (lub ekosystemu, jeśli mówimy o subdomenach lub wersjach językowych), zakresu analizy (on-page, off-page, analiza konkurencji) oraz wielkości biznesu i branży, w której działa. Gdy nie widzę ekonomicznego uzasadnienia dla dużego audytu, czasami sam proponuję mniejszy audyt. Aby uzyskać pełny obraz, czasami zalecam bardziej dogłębny przegląd SEO.
Kompleksowy audyt SEO dla średniej wielkości strony lub sklepu internetowego kosztuje zwykle około 5500 zł netto (analiza strony, treści, historii, badanie profilu linków i analiza konkurencji).