Jak robić skuteczny marketing w biznesie?

  • Share

Dobrze zaplanowana organizacja poszczególnych działów jest podstawą każdej firmy, niezależnie od tego, czy zatrudnia ona pięćdziesiąt osób, czy jest to korporacja licząca ponad tysiąc pracowników. Od odpowiedniej struktury zależy szybkość i skuteczność podejmowanych decyzji, efektywność, obecność na rynku oraz wytrwałe dążenie do poprawy wyników. Dział marketingu jest jednym z działów, który ma szczególnie duży wpływ na świadomość marki na rynku i zwiększanie satysfakcji klientów. 

Jak stworzyć skuteczny dział marketingu 

Fundament firmy jest zbudowany na marketingu. Krytyczne jest to, że dyrektor marketingu ma duże doświadczenie w tej dziedzinie, ponieważ jego podejście, zaangażowanie i nastawienie do projektów będzie miało wpływ na napęd zespołu. Wielkość działu marketingu jest uzależniona od wielkości firmy. Firmy zatrudniające około 200 pracowników często mają sześć lub siedem osób zajmujących się marketingiem. Większe firmy i przedsiębiorstwa mogą pochwalić się pomocą marketingową ze strony kilkunastu lub więcej pracowników. 

Ważną osobą w marketingu jest kierownik lub specjalista ds. produktu. Jest to osoba odpowiedzialna za wprowadzenie produktu na rynek i zapewnienie zespołowi sprzedażowemu wszystkiego, czego potrzebuje, aby go sprzedać i odnieść sukces. 

Przed wprowadzeniem produktu na rynek, ekspert ds. produktu bada konkurencyjny rynek, uzyskuje informacje na temat cech produktu i pilotuje przygotowanie produktu i jego wprowadzenie na rynek od początku do końca. Ponadto, osoba ta tworzy styl opakowania, wybiera, jakie korzyści powinny być prezentowane klientom, oraz zajmuje się formalnymi aspektami takiego projektu. 

Marketing w miejscu pracy 
Specjalista ds. reklamy będzie kolejnym ważnym ogniwem w łańcuchu marketingowym firmy. 

Reklama zawsze była narzędziem handlowym. W ciągu ostatnich dwóch dekad reklama przeszła znaczącą transformację, a obecnie jest napędzana głównie przez internet. Osoba na stanowisku specjalisty ds. reklamy lub menedżera musi posiadać następujące kompetencje: być dobrze zorientowany w korzystaniu z mediów społecznościowych (facebook, instagram, tik tok, youtube), mają solidne zrozumienie podstaw content i trade marketingu, i zrozumieć, kiedy, w jakich sytuacjach, i dla jakich kategorii produktów jest bardziej skuteczne reklamować poprzez banner, blister, informacji prasowej, lub reklamy radiowej. 

Te istotne talenty są często zdobywane w czasie, w wyniku czego specjaliści od reklamy cieszą się stosunkowo długim życiem zawodowym. 

Marketing w miejscu pracy 
Specjalista ds. promocji powinien być włączony do działu marketingu. Aby jak najlepiej wypromować dany produkt, osoba na tym stanowisku musi znać nie tylko branżę, profil firmy i jej towary, ale także strategie sprzedaży i promocji. 

Marketing firmy nie będzie istniał, jeśli nie będzie ona miała silnego grafika. Grafik musi posiadać wyjątkowe zdolności w programach do tworzenia grafiki komputerowej, ale przede wszystkim musi być sprytny, szukać kolokacji, eksponować towary firmy w sposób wyszukany i nowatorski. Na rynku jest wielu grafików, ale większość z nich nie jest przygotowana do pracy w dziale marketingu. 

Promocja webinaru 
W biznesie, marketing jest również znany jako wsparcie sprzedaży. Pod tym pojęciem kryje się wszystko, co pomaga i podtrzymuje sprzedaż, w tym drukowane materiały marketingowe, stojaki promocyjne, gadżety, programy lojalnościowe i loterie. 

Każdy rodzaj wsparcia sprzedaży przybliża Cię do celu, a pamiętaj, że są sektory, w których cały biznes opiera się na powiązaniach i wsparciu. W związku z tym każdy sprawnie działający zespół marketingowy powinien na bieżąco budować strategię wsparcia sprzedaży, która będzie dostosowana do wymagań branży i rynku. 

Strategia dla marketingu 

Każda firma musi mieć dobrze zdefiniowany plan marketingowy. Bez jasnego podejścia marketingowego, sprecyzowanych kanałów sprzedaży i ich oparcia trudno jest osiągnąć wyniki sprzedażowe. Strategia marketingowa to plan działania, który pomaga skutecznie budować firmę. Za strategię marketingową zawsze odpowiedzialny jest dyrektor marketingu. 

Promocji marki 
Musi on jednak pamiętać o tym, że plan marketingowy musi być zgodny z celem i wizją firmy. Tylko zgodność w tym zakresie umożliwia konsumentom otrzymanie sensownych sygnałów i określonego planu działania. 

Marketing firmowy zajmuje się również urządzeniami z logo. Długopisy firmowe, kubki, parasole, teczki, notatniki, breloki, miarki, czapki, czy bluzy z kapturem to obecnie pozycja obowiązkowa. Gadżety od lat pomagają budować przywiązanie do marki. Ponieważ są małe, koszty ich produkcji nie są zaporowo drogie. Dział marketingu dba o to, aby urządzenia te były stale dostarczane i trafiały zarówno do konsumentów, jak i pracowników. 

Marketing jest również odpowiedzialny za znaczące inicjatywy promocyjne w organizacji. Każdego dnia jesteśmy bombardowani setkami reklam w telewizji czy internecie. Rzadko doceniamy, jak wiele pracy idzie w tworzenie takiej reklamy. Zazwyczaj kampania reklamowa podzielona jest na wiele etapów: wybór i selekcja produkcji filmowej, nagranie lub projekt, nagrania testowe, weryfikacja i korekta scenariusza. Często jest to długa i trudna procedura, szczególnie gdy pracuje się z niewykwalifikowanym producentem. 

Kampanie reklamowe mogą być planowane na dużą, ogólnopolską skalę (reklama radiowa lub telewizyjna) lub na mniejszą (reklama lokalna). Mniejsze inicjatywy reklamowe obejmują informacje prasowe w lokalnych gazetach i czasopismach, banery na sklepowych witrynach, billboardy wzdłuż popularnych autostrad, ulotki rozdawane na dworcach, stacjach kolejowych lub przystankach autobusowych, a także reklamy w mediach społecznościowych, takich jak Facebook lub Instagram. 

Firma marketingowa 
Tego typu działania marketingowe są bezsprzecznie bardziej opłacalne, nie wymagają dużej ilości zasobów ludzkich do koordynacji, a co najważniejsze są niesamowicie skuteczne. Dlaczego? Ponieważ projektując mniejszą kampanię reklamową można precyzyjnie określić profil odbiorcy. Przykładowo, wybierając kampanię SMS, możemy kierować ją do osób, które pasują do określonego profilu: 30-40 lat, zaangażowane zawodowo, bezdzietne, posiadające mieszkanie i zarabiające miesięcznie określoną sumę pieniędzy. 

Reklamy targetowane zawsze okazywały się dużo skuteczniejsze od reklam ogólnych, które mogą być zupełnie nieodpowiednie np. dla matki czwórki dzieci czy emerytowanego bankowca. W związku z tym, warto profilować swoją publiczność, aby uzyskać lepsze wyniki podczas reklamowania przedmiotu. 

Marketing w firmie zajmuje się również opracowywaniem i dystrybucją wszystkich produktów drukowanych, które służą nie tylko do kreowania marki, ale również jako środek kontaktu zarówno z klientami, jak i pracownikami. Mowa tu o broszurach, gazetkach firmowych, plakatach, folderach, tryptykach. 

W skrócie, te niewielkie materiały marketingowe zawierają często sedno tego, co w produkcie najistotniejsze: wyrażają zalety i cechy, podkreślają najistotniejsze wątpliwości związane z jego użytkowaniem lub zastosowaniem (są instrukcją obsługi dla klienta, który nie musi być ekspertem). 

Konsumenci lubią krótkie i zwięzłe komunikaty, ponieważ mogą od razu zapoznać się z konkretnym produktem bez konieczności czytania zbędnych szczegółów, które często są zawarte w kartach technicznych lub kartach charakterystyki. 

Marketing wewnątrz firmy sprzyja również budowaniu relacji z pracownikami. Regularne prezenty z okazji Dnia Dziecka, Wielkanocy czy Bożego Narodzenia są miłym gestem ze strony firmy, która od lat cieszy się dużym szacunkiem pracowników. 

Taki rodzaj budowania relacji ma niewielki wpływ na budżet firmy, a znacznie buduje więź między organizacją a pracownikiem. I wcale nie musi to być coś ekstrawaganckiego, często wystarczy skromny dowód uznania, aby pracownik poczuł się doceniony i zauważony. Nigdy nie należy rezygnować z tej metody nawiązywania i podtrzymywania relacji. 

Marketing jest również odpowiedzialny za zapewnienie, że wszystkie materiały graficzne są zgodne z celem i wizją firmy. Inteligentny menedżer marketingu rozumie, że organizacja powinna mieć standardy komunikacji produktu, w tym zarówno tekstu, jak i grafiki. Spójna komunikacja marketingowa ukazuje organizację jako zrównoważoną i skoncentrowaną, z jasną wizją tego, jak chce działać i jakich rezultatów pragnie. 

Wiele firm ma chaotyczną komunikację marketingową z powodu rozproszenia w dziale marketingu, nieodpowiednich decyzji menedżerskich lub braku wiedzy w tym zakresie. Klienci nie wiedzą, w którą stronę firma chce podążać i jak chce rozwijać swoją markę. 

Kluczowe jest, aby wszyscy pracownicy działu marketingu rozumieli plan i wierzyli w jego powodzenie. Wszyscy muszą porozumiewać się tym samym językiem i dążyć do tego samego celu. Aby tak było, menedżer marketingu musi zadbać o to, by cały zespół rozumiał nie tylko strategię, ale także cel i wizję firmy oraz to, jak i za pomocą jakich narzędzi marketingowych będzie ona realizowana. Zawsze warto słuchać zespołu, ponieważ na etapie projektowania planu na kolejny rok lub lata często popełniane są błędy, które doświadczeni specjaliści wyłapują z prędkością światła. 

Zawsze poddawaj wszystkie pomysły pod dyskusję, ponieważ zespołowa burza mózgów zazwyczaj tworzy najlepsze pomysły i pomaga naprawić błędy i złe oceny. Dyrektor marketingu musi być gotowy i otwarty na opinie swojego zespołu; nigdy nie może ich odrzucać. Nie ma złych pomysłów, a wszelkie wątpliwości powinny być zawsze wyjaśniane z całym zespołem. 

Na koniec nasuwa się oczywisty wniosek: trudno jest stworzyć spójny przekaz dotyczący strategii firmy bez dobrze zorganizowanego i funkcjonalnego działu marketingu, który mówi tym samym językiem. Stanowi on podstawę, czyli kręgosłup firmy. Kierownictwo każdej firmy powinno najpierw upewnić się, że zatrudnia personel, który jest wykwalifikowany do opracowania spójnego planu marketingowego. Kompetencje są w tej sytuacji natychmiast korzystne i niezbędne. 

Podsumowanie, jak skutecznie promować w małej firmie. Marketing internetowy dla Twojej firmy 

Wiele osób prowadzi swoje działania marketingowe nieefektywnie. W efekcie przedsiębiorca nie osiąga zamierzonego celu. W efekcie potencjalny nabywca nie jest zainteresowany Twoją firmą. 

Często jest to wynikiem nieefektywnego content marketingu firmy. Istotną różnicą jest to, czy pozyskujesz nowych konsumentów, czy też Twoi rywale. Właściciel firmy musi martwić się o public relations, reklamy google (wcześniej google adwords), reklamy facebook, Linkedin, czy docelowa publiczność rezonuje z Twoim produktem lub usługą marketingową, czy oferty Twojej firmy pokazują się w wynikach wyszukiwania i wiele więcej. 

Lepiej zacznij z nami współpracować już teraz, abyśmy mogli zająć się promocją Twojej firmy!

Zobacz również: 

Nasza oferta: