Pozycjonowanie sklepów internetowych SEO e-commerce

Nie robimy White Hat SEO, nie robimy Black Hat SEO. Robimy SEO, które działa.
No to się pośmialiśmy. A teraz do konkretów.

Pozycjonowanie sklepu internetowego - podstawy

SEO (search engine optimization) to długotrwały proces mający na celu poprawę pozycji kluczowych terminów w bezpłatnych wynikach wyszukiwania Google. W rezultacie domena zyskuje większą widoczność, co może przyczynić się do zwiększenia liczby odwiedzin organicznych. Do pozycjonowania sklepu internetowego wykorzystuje się działania w miejscu i poza nim. W dużej mierze polega to na optymalizacji poszczególnych części witryny, tworzeniu treści i pozyskiwaniu ważnych linków. Niezwykle ważne jest również podejmowanie działań poprawiających wrażenia użytkownika, ponieważ prowadzi to do zwiększenia współczynnika konwersji w handlu elektronicznym. 

Z czym wiąże się pozycjonowanie sklepu internetowego w wyszukiwarkach? 

Działania mające na celu zwiększenie widoczności strony w wyszukiwarce to tzw. optymalizacja pod kątem wyszukiwarek. Dzięki temu użytkownicy korzystający z Google będą mogli znaleźć stronę i skorzystać z jej oferty, np. dokonać zakupu. Jednym słowem, SEO to proces dostosowywania strony internetowej do wytycznych i algorytmów stosowanych przez wyszukiwarki w celu ustalenia pozycji strony w rankingu. Procedura ta znana jest pod nazwą SEO (Search Engine Optimization), co w dosłownym tłumaczeniu oznacza "optymalizację pod kątem wyszukiwarek". Technika ta może być wdrażana zarówno samodzielnie (przez właściciela sklepu internetowego), jak i z pomocą doświadczonych specjalistów (np. agencji). 

Wdrożenie działań UX i pozycjonowanie sklepu w Google mogą iść w parze. Bardzo korzystna w przypadku e-commerce jest strategia SXO (Search Experience Optimization). Skupia się ona nie tylko na optymalizacji technologicznej, ale także na dopasowaniu funkcjonalności strony do celów społeczności. Tego typu zabiegi zwiększają współczynnik konwersji i pomagają nawiązać silną więź między firmą a klientem.

 

Audyt SEO i wybór fraz kluczowych 

Nigdy jeszcze nie trafiliśmy na stronę internetową, w której nie byłoby co poprawić, a nasze działania zawsze zaczynamy od audytu. Dlaczego? Bez przeprowadzenia optymalizacji, czyli dopasowania twojej strony do specyficznych potrzeb robotów wyszukiwarek, nawet najlepszy linkbuilding nie przyniesie optymalnych efektów.

Chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak audytujemy? Szczegóły sprawdzisz tutaj: audyty stron internetowych.

Pierwszym etapem ustalania pozycji sklepu internetowego jest przeprowadzenie dokładnego audytu SEO. Jest to raport, który wskaże wady i problemy, którymi należy się zająć. Wymagane jest przeprowadzenie go poprzez analizę każdej podstrony. Na podstawie uzyskanych danych opracowywana jest odpowiednia strategia pozycjonowania. 

Badane są następujące aspekty audytu SEO dla sklepu internetowego: 

  • audyt treści stron (długość, nasycenie frazami, struktura nagłówków);
  • audyt techniczny witryny (szybkość ładowania, kod źródłowy);
  • audyt linkowania witryny (zewnętrznego i wewnętrznego). 

Zanim rozpoczniesz optymalizację sklepu internetowego pod kątem Google, ustal, które frazy kluczowe definiują poszczególne podstrony. Ułatwi to znacznie generowanie treści i optymalizację. Do lokalizowania konwertujących fraz służą specjalistyczne narzędzia analityczne, takie jak SEMrush, Ahrefs. Należy używać fraz, które są istotne dla treści konkretnego adresu URL, a jednocześnie mają wysoką miesięczną wyszukiwalność. W tej metodzie, wysoka pozycja w rankingu spowoduje poprawę widoczności, a w odpowiednich okolicznościach, ruch organiczny. Dodatkowo, prawidłowy dobór słów kluczowych zapobiegnie kanibalizmowi fraz kluczowych. Kiedy wyszukiwarka prezentuje wiele wyników z tej samej domeny na zadane zapytanie, jest to sytuacja niezadowalająca.

Wybór słów kluczowych

Na optymalny wybór słów kluczowych składa się multum czynników, ale żeby niepotrzebnie nie przedłużać, wymienimy tylko kilka najważniejszych: konkurencyjność, rodzaj stron, które już zajmują topowe pozycje w wynikach wyszukiwania, liczba tych stron i stopień ich optymalizacji pod dane słowa kluczowe oraz… budżet, który chcesz przeznaczyć na pozycjonowanie.

Niestety, czasy, w których stosunkowo niewielkim nakładem kosztów można było osiągnąć wysokie pozycje na wysokokonkurencyjne, ogólnopolskie frazy, takie jak chociażby meble albo buty, minęły. I to już dawno. Stąd też w wielu przypadkach rozsądniejszym z biznesowego punktu widzenia będzie nie walka o te jednowyrazowe frazy, a skupienie się na tak zwanym long tailu (długim ogonie), czyli słowach kluczowych składających się z kilku wyrazów.

Jak sprawdzić i znaleźć słowa kluczowe konkurencji?

Jaka jest najważniejsza różnica pomiędzy frazami ogólnymi a longtailem? Przede wszystkim częstotliwość wyszukiwań w Google. Warto jednak pamiętać, że dobrze dobrany longtail może przynosić wyższe zyski niż frazy ogólne. Te ostatnie to w większości przypadków inwestycja, która jest opłacalna tylko dla dużych brandów z odpowiednio dużym budżetem.

Analiza konkurencji

Jakie informacje możemy uzyskać, analizując konkurencję twojej firmy? Przede wszystkim możemy:

  • wytypować frazy, na które się pozycjonują,
  • przeanalizować frazy, na które reklamują się w AdWords,
  • ocenić widoczność strony w wynikach wyszukiwania,
  • przeanalizować zmiany widoczności strony w wynikach wyszukiwania,
  • przeanalizować linki prowadzące do witryny i przyjętą strategia linkbuildingu.

Wszystkie te informacje można, a nawet trzeba, wykorzystać w tworzeniu skutecznej strategii reklamowej. Twoja konkurencja to prawdziwa kopalnia wiedzy, którą chętnie wykorzystamy!

 

Optymalizacja techniczna sklepu internetowego 

Optymalizacja techniczna to kolejny krok podejmowany w ramach pozycjonowania sklepu internetowego. Jest to zbiór działań mających na celu maksymalne usprawnienie witryny, tak aby była ona zgodna z zaleceniami Google dla webmasterów. Prawidłowo działający sklep, z krótkim czasem ładowania i dobrą optymalizacją ma większe szanse na osiągnięcie zadowalających wyników w wyszukiwarce. Zabronione jest stosowanie strategii black hat SEO, czyli nieetycznych praktyk, które zamiast poprawić pozycję, mogą ją raczej pogorszyć. 

Podczas optymalizacji technicznej należy zwrócić szczególną uwagę na następujące kwestie 

  • szybkość ładowania - ważny czynnik rankingowy wpływający na pozycję; tytuły i opisy podstron - odpowiednia długość i zawartość meta danych; 
  • responsywność - strona powinna otwierać się poprawnie na wszystkich urządzeniach; 
  • obrazki - nie powinny zajmować zbyt dużo miejsca na stronie i powinno im towarzyszyć objaśnienie. 
  • mapa witryny - plik udostępniony w Google Search Console powinien być aktualny; 
  • przekierowania - odpowiednie ustawienia przekierowań, takie jak 301 i 404; 
  • Uporządkowanie kodu źródłowego i maksymalne skrócenie go; 
  • Poprawność implementacji znaczników kanonicznych; 
  • eliminacja stron osieroconych poprzez linkowanie wewnętrzne. 
  • User Experience (UX) to dostosowanie witryny do potrzeb jej użytkowników. 
  • Należy wyeliminować błędy, które wyświetlają się w Google Search Console; 
  • Plik robots.txt służy do kontroli dostępu robotów do plików na stronie.

 

Efekty i czas, po jakim wyniki SEO pojawiają się w sklepie internetowym 

Celem pozycjonowania sklepu w Google jest, jak sama nazwa wskazuje, poprawa pozycji domeny. Frazy kluczowe do SEO należy dobierać w taki sposób, aby ich większa ekspozycja skutkowała zwiększonym ruchem na stronie. Użytkownicy muszą więc często wyszukiwać pozycjonowane słowa, w przeciwnym razie ich wysoka pozycja w rankingu nie będzie miała wpływu na pozyskiwanie nowych konsumentów. Dobrze przemyślana i wdrożona strategia SEO pociąga za sobą: 

  • zwiększoną widoczność biznesu online i konkretnych produktów;
  • większy ruch organiczny; znajomość marki online; przewagę konkurencyjną; wyższy współczynnik konwersji (sprzedaży). 

Czas oczekiwania na efekty pozycjonowania strony sklepu jest kwestią indywidualną dla każdej domeny. Pierwsze korzyści widoczne są zazwyczaj po pół roku. Warto jednak pamiętać, że kluczowy w tym scenariuszu jest stan początkowy witryny. Jeśli żadna z podstron nie została odpowiednio zoptymalizowana, konieczne będzie wykonanie kilku trudnych zadań SEO. Tego typu działania wymagają czasu i pieniędzy. Warto też pamiętać, że sklepy z konkurencyjnych branż muszą się trochę bardziej natrudzić, aby uzyskać zadowalające efekty. Wszystko jest możliwe, ale w przypadku pozycjonowania sklepu równie ważna jak wiedza jest cierpliwość!

 

Analiza linków przychodzących

Nie oszukujmy się, czasem przychodzą do nas klienci po przejściach – i czasem musimy pozbyć się efektów działania naszych poprzedników. Zanim zabierzemy się do pracy, przyjrzymy się linkom, które już udało ci się pozyskać i pozbędziemy wszystkiego, co wyda nam się podejrzane.

Link building – White Hat SEO

Wyjaśnijmy sobie jedną rzecz: nie ma czegoś takiego jak bezpieczne pozycjonowanie. Wszystkie działania, które mają na celu zmodyfikowanie wyników w Google, mogą zostać potraktowane jako sprzeczne z zasadami i wytycznymi Google dla webmasterów, więc nie usłyszysz od nas deklaracji, że wszystko, co robimy jest absolutnie bezpieczne. Chociaż – odpukać w niemalowane – od kilku lat udaje nam się skutecznie unikać gniewu giganta z Mountain View.

Możemy ci za to obiecać, że dołożymy wszelkich starań i wykorzystamy całą naszą wiedzę, żeby zdobyte przez nas linki były maksymalnie bezpieczne. Ale stuprocentowej gwarancji nigdy ci nie damy, bo musielibyśmy skłamać. A kłamać nie lubimy, bo to brzydki zwyczaj.

Link building – Black Hat SEO

Czasem White Hat SEO nie wystarcza, a do akcji muszą wkroczyć specjaliści w czarnych kapeluszach. Ciężko powiedzieć, która metoda jest skuteczniejsza – dużo zależy od tego, co i jak szybko chcesz osiągnąć i na jakie ryzyko jesteś przygotowany. Bo to musimy powiedzieć szczerze: pozycjonowanie z ciemnej strony mocy wiąże się ze znaczącym zwiększeniem ryzyka. Za to efekty bywają zdumiewające.

ZOBACZ CASE STUDIES

Content Marketing

Content Marketing to temat rzeka, a stworzenie treści, które będą zjadliwe i dla robotów wyszukiwarek, i dla ludzi to wciąż zbyt mało doceniana sztuka. Uwzględniając potrzeby twojej firmy i specyfikę branży, w której działasz, stworzymy odpowiednią strategię contentową i zadbamy o to, by twoje treści trafiły nie w pustkę, a do przyszłych klientów.

Buzz Marketing – Marketing Szeptany

Chcesz, żeby w sieci o twojej firmie było głośno, a przy okazji marzą ci się mocne linki? Możemy się tym zająć! W zależności od twoich celów biznesowych i budżetu możemy zaplanować i przeprowadzić kampanię marketingu szeptanego nakierowaną na pozycjonowanie lub uzyskanie ruchu z for internetowych.

Co możemy ci obiecać?

Miesięczny okres wypowiedzenia. Klienci zostają z nami, dlatego że im się to opłaca, a nie dlatego że są związani cyrografem.

Możliwość zmiany fraz w trakcie trwania umowy.

Szczerość. Nie będziemy obiecywać gruszek na wierzbie. Jeżeli wybierzesz frazy, które mogą nie konwertować, albo takie, na które nie masz budżetu, powiemy ci to wprost.

Stałą opiekę i monitoring. Jeśli zaczniesz z nami współpracę, postaramy ci się pomóc z każdym problemem. A jeśli nie będziemy w stanie, skierujemy cię w odpowiednim kierunku.

Dlaczego nie rozliczamy się za efekty?

Na sukces twojej strony pracuje rzesza ludzi, a nie automat. Mają swoje marzenia i czasem chcą coś zjeść. Dlatego nie pracują za darmo.