TOP 15 najważniejszych narzędzi dla SEO

  • Share

Trudno wyobrazić sobie pozycjonowanie bez korzystania z SEO narzędzi, które zdecydowanie ułatwiają pracę, umożliwiają analizowanie popełnionych błędów i rezultatów, które udało się uzyskać. Takich rozwiązań jest mnóstwo, są płatne albo darmowe, a preferencje SEO-wców pod tym względem są przeróżne. Jakie narzędzia SEO są wymagane przy pozycjonowaniu sklepóu internetowego? Na grupie SEO/SEM Polska na Facebooku pojawiła się ankieta, w której specjaliści wybierali, jakich narzędzi używają. Sprawdź, które uzyskały najwięcej głosów.

Narzędzia SEO - TOP15 najważniejszych narzędzi do pozycjonowania sklepów internetowych

 

Google Search Console

To narzędzie stanowi skarbnicę wiedzy o Twojej stronie, a w dodatku jest wciąż rozwijane, dzięki czemu pojawiają się dokładniejsze i dodatkowe informacje. Z GSC dowiesz się, jak wygląda kwestia indeksowania w witrynie, znalezionych błędów, dodasz mapę, ręcznie zgłosisz link do indeksacji, sprawdzisz odnośniki prowadzące do witryny i nie tylko.

To jedno z narzędzi, od których powinieneś zacząć sprawdzanie witryny. GSC umożliwi Ci znalezienie błędów, ale ponadto możesz w tym rozwiązaniu obserwować, jakie są wyniki podejmowanych przez Ciebie kroków – jak zmienia się liczba wyświetleń, przekierowań z wyników wyszukiwania czy też CTR i średnia pozycja.

Google Analytics

Drugą pozycję zajął system analityczny od Google, dzięki któremu możesz śledzić skuteczność prowadzonych działań – nie tylko SEO, ale również innych kanałów, dzięki którym internauci dotarli na Twoją stronę. Umożliwia ono weryfikowanie skuteczności poszczególnych źródeł odwiedzin, tzn. możesz ustalić, ile wynosi w poszczególnych przypadkach współczynnik konwersji. Dasz również radę ustalić nawet to, czego na stronie szukają użytkownicy witryny, korzystając z wewnętrznej wyszukiwarki. Jest to najpopularniejsze tego typu rozwiązanie ze wszystkich dostępnych narzędzi analitycznych. 

Ahrefs

Trzecią pozycję zajęło pierwsze płatne rozwiązanie. Ahrefs jest najpopularniejszym narzędziem służącym do analizowania profilu linkowego witryny, ale nie tylko. Jest płatne, ale jeśli chcesz analizować dane dotyczące Twoich witryn lub takich, które masz zweryfikowane np. w Google Search Console, również klientów, to z wielu funkcji skorzystasz za darmo. Natomiast do sprawdzania konkurencji możesz wykorzystać darmowe rozwiązanie, które pokaże Ci 100 odnośników – https://ahrefs.com/pl/backlink-checker.

Ahrefs to jednak nie tylko linki – to również zaawansowane audyty, z których dowiesz się wiele na temat błędów w serwisie, a także tego, jak zmienia się jego widoczność w Google. Jeśli chcesz korzystać z płatnej wersji, to wtedy najmniej będzie Cię to kosztować obecnie 82 dolary miesięczne – ale przy płatności za cały rok.

Źródło: https://ahrefs.com/pricing

Excel

Być może arkusz kalkulacyjny nie jest narzędziem, które nasuwa Ci się jako pierwsze, kiedy myślisz o rozwiązaniach do SEO, ale jeśli się nad tym zastanowisz, to okazuje się, że prawdopodobnie często z niego korzystasz. Kiedy? Na przykład wówczas gdy eksportujesz do takiego arkusza dane z Ahrefs, z GSC czy też ze Screaming Froga, a następnie je „obrabiasz”. 

Arkusz kalkulacyjny może Ci być również potrzebny do przygotowania wytycznych dla copywriterów, porównania parametrów domen, na których chcesz kupić linki, wytypowania fraz, nad którymi chcesz pracować w celu osiągnięcia lepszych wyników i przy wielu innych działaniach. 

Screaming Frog

Popularna żaba to oczywiście crawler, który od lat jest rozwijany i wybierany przez wielu SEO-wców. Jeśli chcesz analizować małą stronę, to wystarczy Ci darmowa wersja rozwiązania, która sprawdzi do 500 adresów URL. Następnie uzyskasz takie informacje, jak kod zwracany przez serwer, metadane dla poszczególnych stron, możesz wytypować, które podstrony są najlepiej podlinkowane wewnętrznie, a gdzie ich nie ma. Sprawdzisz przekierowania 301, a także strony, które zwracają błąd 404. To bardzo przydatne narzędzie, które ułatwia pracę.

Senuto

Kolejnym jest jedno z najpopularniejszych polskich narzędzi, które służy do analizy widoczności witryny. Widzisz, jak zmienia się to w czasie, na jakie zapytania odnotowałeś spadki, a na które wzrosty. Senuto ma również rozwiązanie, dzięki któremu ustalisz słowa kluczowe do contentu, a także sprawdzisz, na jakich z Twoich stron występuje kanibalizacja fraz. Możliwości, które masz, zależą od wybranego pakietu. Narzędzie jest płatne – przez 14 dni możesz je testować za darmo, natomiast jeśli się zdecydujesz na dalsze użytkowanie, to wydatek wyniesie minimum 990 zł rocznie. 

Źródło: https://cennik.senuto.com/

Google Data Studio

To narzędzie jest znakomitą propozycją dla specjalistów SEO, którzy raportują klientom swoją pracę. Za pomocą dosłownie kilku kliknięć możesz tworzyć atrakcyjne raporty, w których znajdą się dane z Google Search Console czy z Google Analytics. Tym samym z jednej strony SEO-wiec może poświęcać mniej czasu na tworzenie raportu, a z drugiej ów raport będzie atrakcyjniejszy dla klienta. 

Źródło: https://datastudio.google.com

Google Trends

Za pomocą Google Trends możesz analizować, jak zmieniała się w poprzednich latach popularność danej frazy, ale przede wszystkim sezonowość zapytania. To znaczy, że dowiesz się, kiedy dana branża, produkt czy usługa wzbudza w ciągu roku większe zainteresowanie niż w pozostałych okresach. Poniżej widzisz wykres dla zapytania meble ogrodowe, które szczyt osiągają w maju, by w kolejnych miesiącach ta popularność była coraz mniejsza. Narzędzie jest bezpłatne. 

Źródło: https://trends.google.pl/trends/explore?q=meble%20ogrodowe&geo=PL

Google Keyword Planner

Narzędzie teoretycznie jest przeznaczone do ustalania słów kluczowych do kampanii Google Ads, ale oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby używać go również do wskazywania fraz, pod które będziesz optymalizować content w Twojej witrynie. Jego zaletą jest możliwość korzystania za darmo – nie musisz mieć środków na koncie Ads, żeby go używać. Natomiast jest to jedno z narzędzi do ustalania słów kluczowych – aby osiągnąć oczekiwany wynik, warto korzystać również z innych, choćby ze wspomnianego Senuto. 

Źródło: https://ads.google.com/

Semstorm

Kolejne narzędzie, dzięki któremu możesz analizować widoczność strony w wynikach wyszukiwania. Ma ono wiele zastosowań, a m.in. umożliwia Ci wybór słów kluczowych do optymalizacji contentu. Do Twojej dyspozycji jest również asystent tworzenia treści; możesz sprawdzić konkurencję – nie tylko pod względem widoczności na słowa kluczowe, ale również zapytań, pod którymi ich witryny wyświetlają się w wynikach sponsorowanych w ramach Google Ads.

Źródło: https://app.semstorm.com/

Answer The Public

Kolejne narzędzie, które wykorzystujesz do ustalania słów kluczowych. Możesz je kojarzyć dzięki charakterystycznej prezentacji. Pod takimi grafikami znajdziesz jednak listę wszystkich propozycji słów, podzielonych alfabetycznie. Poza darmową wersją rozwiązania są również płatne, przy czym minimalny koszt wynosi 99 dolarów miesięcznie. 

Źródło: https://answerthepublic.com

SurferSEO

To narzędzie wykorzystasz do przygotowania solidnie zoptymalizowanej treści. Analizuje ono TOP10 wyników i podpowiada, jakie słowa kluczowe powinny się znaleźć w tworzonym contencie, ile powinno być zdjęć, paragrafów, nagłówków, z ilu ma się składać słów, a także jakie powinno być zagęszczenie danych fraz. To sposób nie tylko na przygotowanie treści zoptymalizowanej pod SEO, ale również podpowiedź dla tworzącego content co do tematów, które powinny się pojawić w danym materiale. 

 

Źródło: https://surferseo.com/

Semrush

Kolejne narzędzie, dzięki któremu możesz analizować profil linkowy witryny, a także ustalać słowa kluczowe. Ma również opcje odpowiedzialne za przeprowadzanie audytów. Ciekawym i przydatnym rozwiązaniem jest wskaźnik Toxic score, który może Ci pomóc ustalić odnośniki mające negatywny wpływ na widoczność strony. Nie jest ono nieomylne, natomiast zdecydowanie warto zainteresować się pozyskanymi dzięki niemu danymi i je przeanalizować. Narzędzie możesz przez 7 dni testować za darmo, później korzystanie z niego wiąże się z wydatkiem powyżej 100 dolarów miesięcznie.

Źródło:  https://www.semrush.com/

Clusteric

Narzędzie to cieszy się popularnością od lat. Ma kilka zastosowań, natomiast jednym z głównych jest analizowanie profilu linkowego witryny. Pomoże Ci ono wytypować, które odnośniki prowadzące do Twojej strony są niskiej jakości i mogą negatywnie wpływać na widoczność witryny. Wykorzystasz je również do odnalezienia wartościowych, a wygasłych domen, które możesz zarejestrować i użyć w działaniach SEO. 

 

Źródło: https://clusteric.com/pl/

MajesticSEO

Kolejne popularne narzędzie do analizy profilu linkowego. Jest tańsze niż wymienione Ahrefs i Semrush, ale oferuje mniej funkcji. Sprawdzisz dzięki niemu odnośniki prowadzące do witryny, anchory, parametry domen linkujących i nie tylko. Czy warto korzystać z kilku narzędzi służących do analizy profilu odnośników? Zdecydowanie tak – w poszczególnych możesz znaleźć inne odsyłacze niż te, na które natrafiłeś w pozostałych. 

Źródło: https://pl.majestic.com/

Oczywiście narzędzi SEO, które mogą Ci się przydać jest dużo więcej. Sam musisz ocenić, których potrzebujesz – testuj i na tej podstawie podejmuj decyzje. 

 

Zobacz również: 

Nasza oferta: